Jau kurį laiką architektūroje ir interjere dominuoja natūralios medžiagos, tai galima sieti ne tik su mados tendecijomis, bet ir su ekonomika, klimato kaita ir kitais faktoriais. Pandemijos metu natūralumo ir tvarumo idėjos architektūroje ir interjero dizaine tapo itin aktualios. Žmonės pradėjo ieškoti ilgalaikių sprendimų, patikimų medžiagų, kokybė ir ilgaamžiškumas tapo prioritetu. Anksčiau, sakykime prieš 10 metų, žmonės ženkliai mažiau domėjosi aplinka, kurioje gyvena, nekreipdami daug dėmesio į naudojamas statybines ar apdailos medžiagas, jų ilgalaikiu poveikiu sveikatai ir gamtai, nekalbant jau apie namo estetiką bendrame architektūriniame kontekste. Ar namo eksterjeras „draugaus su šalia esančiais namais ar ne, buvo antraeilis dalykas, žmonės statėsi namus, kurie tiesiog atspindėjo jų pačių grožio supratimą. Ir nors iki šiol Lietuvoje nėra daug vientisos architektūros kvartalų, tačiau tendencija yra gana stipri. Jau galime džiaugtis ne vienu sėkmingu projektu, kuris demonstruoja vieną iš esminių geros architektūros bruožų – organišką statinio santykį su gamta ir žmogumi, čia puikiai dera šiuolaikiški, modernūs sprendimai ir klasikinės, natūralios medžiagos. Medis tampa prabangos ir natūralumo simboliu.
Dar visai netolimoje praeityje mediniai namo fasadai buvo siejami su tradicine architektūra, geriausiu atveju tinkama kaimo sodybai, tačiau ne moderniam namui, be to vyravo nuomonė, kad dėl Lietuvos klimatui būdingų gana didelių temperatūros svyravimų ir drėgmės, medienos fasadų apdaila nėra ilgaamžė, todėl mieliau rinkosi plastikines ar cementines dailylentes, tinką arba idealiu variantu klinkerį, tačiau šiuolaikinėje architektūroje medžio apdaila įgavo antrą kvėpavimą. Atsirado termiškai apdorota mediena, kuri drąsiai atlaiko bet kokį atmosferos poveikį, o derinama su stiklu, metalu, betonu sukuria ypatingą estetiką, įneša minkštumo, jaukumo net minimalistiniame, moderniame eksterjere ar interjere.
Vienas iš nuostabiausių termiškai apdorotos medienos pavyzdžių yra degintas medis, kuris kaip apdailos medžiaga tapo itin madinga ir populiari, nes toks apdorojimo būdas apsaugo vidinę medžio struktūrą ir padaro ją atsparią bet kokioms oro sąlygoms. Unikali deginto medžio išvaizda suteikia pastatams ne tik išskirtinę išvaizdą, bet yra labai praktiška ir ilgaamžė. Šiandien, kai daug kalbame apie atsakingą vartojimą, medžiagų ilgaamžiškumas tampa itin aktualiu.
Apanglėjusi mediena Japonijoje žinoma ne vieną šimtą metų, ji aptinkama net senųjų šventyklų konstrukcijose, nors plačiai pradėta naudoti maždaug XVIII a. viduryje, ir naudojama iki šiol, nes tai be galo praktiška, natūrali, lengvai prižiūrima ir ilgaamžė statybinė medžiaga, nepaveiki klimato įvairovei - lietui, sniegui ir net tropiniams karščiams. Be to, medis ir gamta japonų kultūroje užima itin svarbią vietą, čia galima įžvelgti vertybines sąsajas su lietuviais, kurie kaip ir japonai gerbia gamtą ir puoselėja tradicijas, o medis nuo senų laikų Lietuvoje kaip ir Japonijoje buvo vertinamas ir naudojamas namų statybai, gal todėl degintas medis Lietuvoje tapo itin paklausiu. Jis naudojamas ne tik fasadų apdailai, bet ir interjere.
Mano, kaip interjero dizainerės, pirma pažintis su degintu medžiu paliko neišdildomą įspūdį. Rengiau interjero projektą moderniam, kubo formos namui. Vabi Sabi namo interjeras tapo įdomia patirtimi. Deginto medžio apdaila buvo panaudota ne tik namo fasadui, bet ir interjere. Užsakovai buvo neseniai grįžę iš Japonijos, sužavėti japonų kultūros, jų pasaulėjautos, netobulo gyvenimo estetinės filosofijos, vadinamos Vabi – Sabi, kuri primena žmogui apie laikinumą ir skatina ieškoti prasmės ir grožio paprastuose dalykuose. Taigi, degintas medis namo apdailai buvo pasirinktas ne atsitiktinai. Pamačiusi deginto medžio lenteles, negalėjau atsistebėti jų unikalumu, kiekviena lentelė, priklausomai nuo deginimo laiko įgauna skirtingą tekstūrą ir atspalvį, todėl dideliame plote sukuria nepakartojamą raštą. Jei keliais žodžiais reikėtų apibūdinti deginto medžio privalumus, tai būtų – kokybė, estetika ir ilgaamžiškumas, todėl sprendimas panaudoti degintą medį interjere susiformavo natūraliai ir tapo kertine kuriamo interjero ašimi, apjungusia namo išorę ir vidų.
Degintas medis - tai natūrali, draugiška aplinkai ir atspari mechaniniam poveikiui medžiaga, ji gerai praleidžia orą, sugeria reikiamą drėgmės kiekį ir taip pat jį pašalina, turi gerą garso izoliaciją, todėl gali būti naudojama eksterjere ir interjere tiek privačiose, tiek visuomeninėse erdvėse. Investicija į kokybišką apdailą visada atsipirks, nes nereikės skirti laiko ir pinigų jos atnaujinimui.
Stilistiniu požiūriu degintas medis ne tik funkcionali, bet ir jauki, bei estetiška medžiaga, juo galima dekoruoti sienas arba lubas, ypač šlaitines. Natūralumo aspektas pastaruoju metu yra itin vertinamas, todėl deginto medžio apdaila lengvai įsilieja į gana skirtingo stiliaus interjerą, suteikdama namams jaukumo ir harmonijos, kokybės ir ilgaamžiškumo.